Neachitarea salariului

10 сентября 2021 59

Buna ziua. Am depus cerere pentru eliberare de la locul de muncă cu 2 săptămâni în avans, cum e regula. Pe data de 10 august eu deja nu mai trebuia să lucrez. Salariul se achita în fiecare lună pe data de 10. Salariul pe luna iulie mi-a fost achitat pe 10 august, însă salariul datorat pentru perioada 1-10 august nu mi-a fost achitat, mi s-a spus că luna viitoare o să-l primesc. Azi deja e 10 septembrie, iar eu încă nu am primit niciun răspuns de la șefă, nici la mesaje nu-mi răspunde, nici la telefon. Din câte înțeleg, nu vor să-mi achite salariul. Ce se poate de făcut în această privință?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Transmiteti in adresa angajatorului o cerere prealabila prin care solicitati acest lucru. In caz de refuz va adresati catre Inspectoratul de stat al muncii.

13 сентября 2021