Greseala in extrasul din registrul bunurilor imobile

14 января 2022 11

Buna! Parintii au privatizat un apartament în anul 1995, când erau casatoriti. In contract a fost scris doar tata, cum se întâmpla de obicei. Când am avut nevoie recent de extrasul din registrul bunurilor imobile pentru o tranzactie cu acest apartament, am descoperit ca sunt mentionați ca participanti la privatizare doar tata, fratele si eu, nu și mama, desi ar fi trebuit să fie. Notarul a refuzat sa perfecteze tranzacția și a spus ca este nevoie de un “extras galben”, care va confirma dreptul de proprietate al mamei. Dar nu am inteles de unde să-l luam si cum exact se numeste! Vă rog, ajutor!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Mergeți la direcția privatizare a primariei https://www.google.com/search?q=directia+privatizare+a+fondului+de+locuinte+chisinau&oq=directia+privatizare+a+fondului+de+locuinte+chisinau+&aqs=chrome..69i57.6762j0j7&client=ms-android-xiaomi&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8, se află pe str. Columna Chișinău.

Solicitați la ei certificat privind participanții la privatizare, acolo o sa fie indicat expres cine au participat la privatizare.

15 января 2022