Neglijarea copilului

5 июля 2020 110

Buna ziua. Doresc sa divortez de sotul meu. Avem un copilas de 3 luni. De aproape 2 luni, dorm cu mama in dormitor, iar sotul meu in living (n-a specificat motivul concret, dar am observat in timp ca era foarte recalcitrant cand il trezea copilul noaptea cu plansete). Ma ocup permanent de copil eu si mama mea, el vine maxim de 2 ori la el, il pupa si pleaca. Nu cred ca petrece nici 5 minute pe zi cu el. Nici cu salariul lui nu stiu ce face, cheltuie maxim 500 lei cu noi (mancare) si atat. Cand il intreb pe ce i s-au dus banii, zice ca nu stie. Nu il intereseaza daca si cand a mancat copilul, nu cumpara lapte praf nici cand vede ca aproape nu mai avem. Manifesta o lipsa de interes si sunt multe altele din trecut ce ma fac sa vreau sa divortez, am zis sa stau pentru copil, dar in ochii lui eu si mama suntem suntem bune de ingrijit copil, facut mancare, curatenie (inclusiv dupa el). Practic nu ma sustine in niciun fel (financiar, emotional) si consider ca nu are rost sa ma chinui pana ma imbolnavesc psihic. Ceea ce face el se poate numi neglijare a copilului dpdv legal sau copilul este prea mic sa poata fi pusa problema asa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
care este întrebarea pînă la final?
Divorț?
decăadere din drepturi părintești?
Stabilire piensiei de întreținere a copilului minor?

Ce anume vă interesează? neglijare copil ca esență juridică nu este identificat, ca condiții pentru decădere din drepturi părintești.

Articolul 67. Decăderea din drepturile părinteşti
... mai detaliat Părinţii pot fi decăzuţi din drepturile părinteşti dacă:
a) se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere;
b) refuză să ia copilul din maternitate sau dintr-o altă instituţie curativă, educativă, dintr-o instituţie de asistenţă socială sau alta similară;
c) fac abuz de drepturile părinteşti;
d) se comportă cu cruzime faţă de copil, aplicînd violenţa fizică sau psihică, atentează la inviolabilitatea sexuală a copilului;
e) prin comportare amorală, influenţează negativ asupra copilului;
f) suferă de alcoolism cronic sau de narcomanie;
g) au săvîrşit infracţiuni premeditate contra vieţii şi sănătăţii copiilor sau a soţului; precum şi
h) în alte cazuri cînd aceasta o cer interesele copilului.

6 июля 2020