Nerambursarea creditului la timp

6 апреля 2019 178

Soțul meu a luat un credit de 100.000 lei. A achitat ratele lunare 10 luni, dar după aceasta a avut un accident grav cu motocicleta și în același timp și-a pierdut locul de muncă. Banca ne-a dat in judecata. Creditul e fara gaj, dar s-a anexat la cerere copia casei soacrei mele care este și martor. Poate banca să scoată la vânzare casa soacrei mele, chiar daca banii care-i va obține nu va acoperi creditul, iar alte bunuri nu avem? Acum abia ne-am angajat oficial cu soțul.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Ana,

Dacă, soacra Dvs nu este fidejusorul sau debitor ipotecar a soțului Dvs atunci, Creditorul nu poate urmări bunurile altei persoanei pentru a stinge datoria soțului Dvs.

6 апреля 2019