Nerespectarea graficului de întrevederi

3 июня 2022 34

Buna ziua. Sunt divorțată și copiii se află în grija mea. La solicitarea tatălui copiilor, a fost întocmit grafic de întrevederi cu copiii. Cu toate acestea, tatăl graficul nu respectă graficul. Unde pot să mă adresez? Daca trebuie in judecată, atunci ce dovezi trebuie sa am? Eu vreau ca el să comunice cu copiii.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Elena.

Respectarea graficului de întrevederi cu copilul poate fi ajustat la cerere către autoritatea publică locală - Primărie. De regulă se ajustează graficul pentru ca ambii părinți să reușescă să-și organizeze timpul cât mai eficient.

Însă Dvs. nu puteți să-l obligați să comunice cu copii dacă el nu dorește.

Metode... mai detaliat concrete de a impune un părinte să respecte graficul nu există. Puteți doar cere prejudicii morale pentru nerespectare. Dar, în practică instanțele ezistă să acrode prejudicii morale sau oferă prejudicii mizere de 1 sau 2 mii lei.

4 июня 2022