Norma didactica la universitate

23 января 2019 45

Sunt angajata de 7 ani in cadrul unei universitati din RM. Anul acesta din august - ianuarie am fost plecata cu o bursa in SUA si respectiv mi-au facut suspendarea contractului. De obicei, un lector are anual 900 de ore pentru o sarcina didactica (septembrie-iunie), respectiv este remunerat pentru aceasta perioada. Mie mi-au fost repartizate la fel 900 de ore, insa salariu va fi doar incepand cu ianuarie.
Vreau sa stiu cat de corecta este aceasta procedura.
Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Eugenia.

Conform art. 119, alin. (8) din Codul educației, suma totală a orelor de muncă dintr-o normă ştiinţifico-didactică este de 35 de ore astronomice pe săptămână.

Codul muncii prevede dreptul salariatului la achitarea integrală a salariului, în corespundere cu calificarea sa, cu complexitatea, cantitatea şi calitatea lucrului efectuat;

Prin urmare, dacă veți... mai detaliat realiza acele 900 de ore în lunile rămase, în mod normal, ar trebui să fiți remunerată pentru asta, ceea ce ar însemna o majorare proporțională a salariului pentru lunile rămase.

Ar fi cazul să discutați cu administrația universității respective întru explicarea acestei neclarități.

26 ноября 2020