Nu am achitat ratele la credit timp de 5 luni

2 декабря 2022 136

Bună ziua. Am luat un împrumut de la o companie nebancară. Mai târziu am plecat peste hotare și nu am achitat ratele timp de 5 luni. Creditorul m-a sunat și am încercat să-i explic că nu am găsit imediat un loc de muncă și așa se explică întârzierea. Acum, însă, am găsit serviciu și imediat cum iau primul salariu, voi începe să achit. Creditorul oricum mă amenință și nu știu cum să-l conving. Se poate face ceva în această situație?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna stimate I, creditorul nu are atribuții de a influența asupra DVS, aceasta se referă la executorul judecătoresc, dispuneți de contul creditorului transferații banii în baza buletinului de indentitate.

3 декабря 2022