Nu am acordat prioritate pietonilor pe trecere de pietoni

6 февраля 2020 71

Buna. Pe o strada cu 3 benzi intr-o directie (bd. Moscovei) care are o trecere de pietoni (fara semafor) ma deplasam pe banda a 3-a, pe 2-a se deplasa un alt automobil, iar pe prima erau parcate masini pana la trecere.
Automobilul de pe banda a 2-a nu s-a oprit sa cedeze trecerea, eu respectiv la fel nu am cedat trecerea pietonului pentru ca nu l-am observat.
Ambii am fost opriti. Am incercat sa-i explic politistului ca am incetinit dar nu puteam sa observ pietonul ca nici automobilul de pe banda a 2-a nu a franat. Pietonul se deplasa din partea dreapta de deplasare.
Am dreptate? Ce sa fac? Multumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Depuneți o contestație, si veți explica aceste aspecte judecătorului. Dacă veți părea credibil, există șansa de anulare a procesului-verbal.

6 февраля 2020