Nu am scos din Republica Moldova o mașină cu numere străine de mai mult de 5 ani

22 мая 2022 450

Bună ziua. În 2017, am introdus în Republica Moldova o mașină cu numere străine. După aceea, am plecat peste hotare și n-am avut timp și posibilitate să scot mașina din țară. Care sunt consecințele?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Mihai.

Consecința este că va trebui să achitați vinieta și penalitățile restante prevăzute de Codul fiscal dacă doriți să devamați mașina sau să o scoateți din Republic Moldova în mod legal.

23 мая 2022