Nu am semnat procesul-verbal contraventional

11 марта 2020 69

Am oprit inainte de indicatorul ”Trecere de pietoni” si am iesit din masina. La fata locului se aflau mai multi agenti rutieri si unul din ei mi-a zis sa nu stationez si eu imediat am urcat in masina si am vrut sa plec, dar a venit alt agent si mi-a spus ca nu am voie sa opresc cu 5 metri inainte de indicatorul ”Trecere de pietoni”. Mi-a intocmit proces-verbal, dar eu am iesit din masina si peste 5 secunde urma sa plec. Prin urmare, am refuzat sa semnez procesul-verbal. La ce urmeaza sa ma astept? Mersi anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Procesual, agentul urmează să vă aducă la cunoștință decizia de sancționare cel putin prin poștă cu aviz de recepție, contrar, se consideră încălcată procedura.
Totodată va puteți trezi cu o procedură de executare silită în demarare, care va duce la blocare de conturi și sechestre.
Va urma să contestați procesul vit și... mai detaliat actele executorului, contrar, veți fi obligat la plata inclusiv și toate cheltuielile procedurii.

23 марта 2020