Nu am titlul executoriu. Când trebuie să mi-l dea executorul?

11 июня 2020 77

Bună ziua. Executorul a pus sechestru in privinta debitorului (adica eu) si a fidejusorului pentru 74.000 lei fiecare, dar judecata a decis ca trebuie să întoarcem de tot 74.000 lei. Pana în prezent am achitat la banca 15.000 lei. M-am adresat de ce nu s-a făcut recalcularea să știu cât mai am de achitat, iar executorul mi-a adăugat încă 10.000 lei și la moment am de achitat 84.000 lei eu și 84.000 lei fidejusorul. Spuneti-mi, vă rog, ce să fac și unde să mă adresez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Anastasia!

Suma de 74 mii lei indicată în hotărâre și titlul executoriu urmează a fi încasată în mod solidar.
Solidaritatea debitorilor (fidejusorul la fel este debitor) presupune că creditorul poate cere de la oricare dintre debitori, iar acesta este ținut să execute cu dreptul de a se adresa în ordine... mai detaliat de regres față de debitorul principal pentru care a garantat executarea obligației.

Trebuie să știți că, executorul urmează să încaseze de la debitori atât sumele indicate în titlul executoriu, cât și onorariul său (la caz 10% din suma indicată în titlu), cheltuielile, taxele și spezele procedurii de executare.
Astfel, suma de 10000 adăugată de executor este una reală.
Aveți dreptul să vi se prezinte borderoul de calcul.

DE ASEMENEA, RISCAȚI SĂ ACHITAȚI ȘI DOBÂNDA DE ÎNTÂRZIERE ÎN TEMEIUL ART. 24 COD DE EXECUTARE.

Succes.

12 июня 2020