Nu as putea face nimic sa opresc aceste nesimtiri?

23 июня 2018 41

Buna ziua. Bunica sotului meu are un frate decedat de curand, iar succesiunea a impartit casa intre bunica sotului meu si sora ei, insa sora ei merge acolo destul de des sa faca “curatenie” si dispar multe lucruri si o anunta pe bunica sotului meu doar dupa ce pleaca si spun ca nu o cheama pentru ca este bolnava si nu i-ar putea ajuta cu nimic. Intrebarea mea este: au dreptul sa faca ce vor acolo fara ca bunica sotului meu sa stie?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

Nu, nu are voie. Conform legii tot ce se află în casă și aparținea fratelui decedat este proprietatea COMUNĂ a tuturor moștenitorilor. Deci unul din moștenitori nu poate prelua un bun comun după bunul său plac, fără acordul celorlalți moștenitori.

28 июня 2018