Nu mi se achita zilele lucrate

24 сентября 2020 97

Am lucrat neoficial la o gradinita privata, dar pentru ca am copil cu dizabilitate grad sever au aparut probleme si din cauza asta nu am putut continua lucru. Am rugat sa imi faca recalcul pentru zilele lucrate si sa imi fie achitate, dar directorul institutiei a refuzat. Ce pot face in acest caz?

Jurist comments 1

  • Адвокат-стажер

Bună ziua,
Ar fi bine să vă adresați cu o cerere în scris directorului grădiniței prin care să cereți să vă ofere în termen de 5 zile un calcul al tuturor zilelor lucrate și să vă achite salariul restant. Tot în scrisoare, indicați că dacă nu oferă în timpul acordat de... mai detaliat Dvs calculul zilelor și nu achită salariul restant vă veți adresa Inspectoratului de Stat al Muncii.
În cazul în care directorul grădiniței nu vă răspunde la cerere în termenul acordat de Dvs, vă adresați Inspectoratului de Stat al Muncii.

26 сентября 2020