Nu pot achita datoria la pensia alimentara

30 июля 2021 20

Buna. Am datorii la pensia alimentara si din aceasta cauza a fost pus sechestru pe jumatatea de apartament pe care o detin. Am discutat cu executorul ca sa ia cota mea parte din apartament ca sa acoper definitiv datoria pe care o am. A fost de acord, deoarece i-am explicat ca nu am alta sursa de unde sa achit datoria. In plus, partea mea acopera toata suma plus mai mult. Executorul mi-a zis ca mai intai trebuie fosta sotie sa-i trimită procura, apoi o sa faca toate procedurile. Acum, insa, imi spune ca trebuie sa achit eu banii, fara sa explice de ce s-a razgandit. Celalalt coproprietar nu doreste sa cumpere cota mea parte. Nu stiu cum sa procedez. Este cineva care stie ce sa fac? Sunt de acord sa vand cota mea parte ca sa achit datoria. Mersi.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Sergiu, e o chestier delicată pentru a face tranzacția de vînzare-cumpărare a cotei, DVS trebue să duceți tratative cu excutorul pentru a scoate schestru, altfel n-o să faceți nimica. Eliberați o recipisă executorulu, că vă obligați să faceți o așa tranzacție.

4 августа 2021