Nu pot sa-mi iau copilul de la fostul sot, chiar daca am o hotarare judecatoresca in acest sens

29 августа 2020 144

Buna ziua. Eu am depus cerere de divort, cerere pentru pensie alimentara si ca fetita noastra de 8 ani sa ramana cu mine. Instanta a hotarat ca fetita sa ramana cu mama. Am mers la sot acasa sa iau copilul, dar fostul sot si mama lui nu-mi dau fetita, invocand ca ea nu ar vrea sa stea cu mine. Am mers din nou impreuna cu asistenta sociala si cu politia, dar acestia nu au facut nimic, spunand ca nu pot lua copilul cu forta. A trecut o luna de cand a fost pronuntata hotararea si nimeni nu vrea sa se ocupe de aceasta problema. Fata trebuie sa mearga la scoala in curand. Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez mai departe, ca deja nu mai stiu ce sa fac. Va rog foarte mult sa ma ajutati!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
încercați soluționarea prin intermediul executorului judecătoresc, anume executare silită a hotărîrii, consulțai un executor în acest sens.

31 августа 2020