Nu pot sa-mi restabilesc permisul de conducere

6 января 2022 170

In perioada 2011-2014 permisul meu de conducere a fost retras. În 2014, la politia Falesti, mi-a fost intors permisul, dupa care eu l-am pierdut. In momentul de fata, ma poarta de la sectia documentare soferi la politie si inapoi. Cei de la politie spun ca, deoarece am cazierul in care scrie ca termenul de suspendare a expirat si nu am nimic puncte, amenzi, nu este nevoe de alte acte. Cei de la documentare soferi cer de la politie un act de eliberare de permis si tot asha! Am mai fost la Balţi, la centrul multi-funcţional, acolo mi-au spus sa vin la Falesti, la biroul de probatiune sa mi se elibereze un asa numit ”repus în drept”, la probatiune au spus ca ei nu elibereaza astfel de acte. Nu mai stiu ce sa fac! Fiecare are versiunea sa a procedurii de restabilure. MULTUMESC ANTICIPAT!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ion, trebui să depui o cerere la ASP Fălești, pentru a perfecta un alt permis, în cere să indicați motivul, adică că ași pierdut permisul.

7 января 2022