Nu primesc pensia alimentară de la fostul soț

3 мая 2018 84

Sunt divorțată din martie 2017 și de atunci fostul soț nu mă ajută cu nimic, nici legătura n-o ține cu cei 2 copii. Executorul mereu zice că va lua măsuri, dar nimic nu se întâmplă. Ce pot face? Cum să procedez?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
In cazul d-stră urmează ca executorul să facă un efort pentru a determina sursele de venit.

O posibilitate ar fi ca executorul sa interpeleze odată in trei luni măcar informația de la Casa Națională de asigurări Sociale privind existența unui angajator (valabil doar în cazul angajării oficiale). Astfel, solicitînd reținerea... mai detaliat din salariu.

Altă variantă ar fi deplasarea în teritoriu a executorului, adică la locul de trai, cu aplicarea de sechestru pe anumite bunuri cu ridicarea acestora (televizor, frigider, alte bunuri ale cărui proprietar nu poate fi identificat) acest lucru va ridica gălăgie chiar scandal, dar are efect.

Încă o metodă ar fi ca executorul judecătoresc să aplice și sancțiuni contravenționale adică amendă, pînă îl va încărca peste cap.

Daca soțul nu se prezintă la executor, ar putea fi intreprinse și măsură de aducere forțată cu ajutorul poliției.

Metode se mai pot identifica ca urmare a scanării activității cetățeanului, problema e ca nu prea există interes.

7 мая 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Totuși, dacă executorul judecătoresc nu îndeplinește acțiuni concrete, puteți depune o plîngere la uniunea executorilor judecătorești din Moldova.

7 мая 2018

Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns!
In cazul in care depun plangerea la uniunea executorilor care ar fi masurile intreprinse? Schimbarea executorului sau altceva?
Executorul nostru intr-adevar nu isi face treaba, tot ce a zis ca intreprinde a fost la nivel de discutie. Apoi fostul sot nu e angajat oficial si nu... mai detaliat e posibil de calculat venitul lui si nici nu are bunuri pentru aplicarea sechestrului. Adica pot renunta la ideea ca ar fi cumva obligat sa achite pensia alimentara?
Multumesc anticipat!

7 мая 2018