Nu sunt de acord cu hotararea judecatii

28 декабря 2018 71

Buna ziua. Am avut hotarare de judecata un an in urma si nu sunt de acord. E posibil acum de dat repetat?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
Nu este posibil, pentru ca a trecut termenul pentru apel/recurs, si pentru ca nu poate fi intentata o cauza noua cu aceleasi parti si cu acelasi obiect.

28 декабря 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Totuși totul depinde de la caz la caz, in cazul cauzelor civile este posibil de a solicita repunerea in termen de atac.
Totodată, în ciuda faptului ca sunt condiții exprese in partea ce ține de termenele de atac a hotărârii, sunt dese ori întîlnite excepții, totul depinde de formularea cererii... mai detaliat și probatoriu, adica nu e chiar categoric imposibil, urmeaza a lua in calcul mai multe detalii.

28 декабря 2018
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Suplimentar la cele relatate tin sa va comunic ca daca speta dvs., poate fi raportata la anumite circumstante stabilite de art. 449 din Codul de Procedura Civila, atunci aveti o mica posibilitatea ca cauza dvs., sa fie revazuta.

28 декабря 2018