Numărul de locuri indicat greșit în pasaport tehnic

3 марта 2021 106

Buna ziua, stimați juriști. Sunt proprietarul unui autocamion (până la 3,5 tone). Am fost azi oprit de INP pentru verificarea actelor. Polițistul mi-a comunicat că mașina este reutilată și numarul de locuri din pașaport nu coincide cu cel real. Drept urmare, a emis o ordonanță de ridicare a plăcuțelor de înmatriculare și a aplicat o amendă de 600 lei.
Mașina a fost adusă în 2015 din Germania, vămuită de mine personal. Expertul de la REGISTRU a inclus în pașaportul tehnic moldovenesc informația în baza pașaportului german, dar a indicat greșit 2 locuri în loc de 2 banchete. Consider că am fost amendat pe nedrept, având în vedere că greșeala aparține CRIS REGISTRU și nicidecum mie. Ce pot face mai departe?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Trebuie sa va adresati la ASP, pentru modificarea datelor din certificatul de inmatriculare.

4 марта 2021