Numele dupa divort

5 ноября 2022 118

Buna ziua. Am fost casatorit, iar acum 5 ani am divortat. Ambii ne-am refacut viata, iar recent am aflat ca fosta mea sotie inca imi poarta numele dupa divort. Mai mult chiar, copilul pe care l-a nascut de la alt barbat tot poarta numele meu. Este posibil asa ceva - sa-mi poarte numele un copil strain, fara acordul meu? Eu am alta familie si un copil in aceasta familie noua. Cum pot clarifica situatia descrisa? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună
Cit de tare nu v-a placea, dar nu puteți sa ii faceți nimic, nu puteți obliga sa schimbe familia.

5 ноября 2022