Numele in diploma de absolvire

24 мая 2019 45

Sunt anul 4 (absolvire) la Colegiul Financiar Bancar ,,Centrul de Excelență în Economie și Finanțe''. Pe data de 8 mai 2019 m-am căsătorit și mi-am schimbat numele de familie după soț. Cu puțin timp înainte de căsătorie, am prezentat la colegiu copia buletinului de identitate. Întrebarea mea este dacă legea prevede că trebuie să prezint modificarea numelui după căsătorie? Și dacă diploma mea va fi valabilă cu vechea familie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Teoretic veți fi identificat drept aceiași persoană, însă, cel mai bine să prezentați la colegiu certificatul de casatorie și buletinul preschimbat pentru a fi eliberată diploma cu datele corespunzătoare, or, la eliberare deja aveți alte date de identificare, fapt care pe viitor, va urma să probați prin certificat de... mai detaliat casatorie.

24 мая 2019