Numere de inmatriculare straine in Moldova

29 января 2019 295

Buna! Știu ca sunt multe întrebări legate de numere străine prin Moldova. Eu, fiind cetățean al R.Moldova, cu permis de conducere MD, am dreptul sa conduc auto cu numere străine în Moldova doar 180 zile într-un an. Asta înseamna ca la 180a zi, eu sunt obligat sa scot autovehiculul din țară.
Întrebarea: Eu pot sa revin în tara peste 5 zile cu un alt autovehicul cu numere străine pe care sa-l conduc la fel 180 zile?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Problema în toată speța ține de mijlocul de transport, astfel, dacă automobilul a fost scos de pe teritoriul RM în termen(fapt necesar de a fi respectat), în acest caz, puteți introduce un alt automobil pentru perioadă de 180 zile fără nici o problemă.

30 января 2019