Numere de Transnistria

25 апреля 2019 897

Buna ziua! Rog ajutor: am o masina pe numere din Transnistria inmatriculata pe sotia mea. Pot eu sa o conduc daca am viza de resedinta MD, dar am si viza pe 3 ani in Transnitria, dar permis MD? Sau ce trebue sa fac?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Igor

Răspunsul la întrebarea Dvs îl găsiți în norma legală a Codului Contravențional al RM care este menționată mai jos:
Articolul 231/1. Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru
... mai detaliat Conducerea vehiculului cu număr de înmatriculare eliberat în unitățile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului sau municipiul Bender ori cu număr de înmatriculare neutru de către o persoană care are domiciliul în altă localitate decît localitățile din stînga Nistrului, municipiul Bender ori localitățile Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 5 puncte de penalizare, aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 90 la 150 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice care desfăşoară activitate de întreprinzător în Republica Moldova, cu sau fără privarea de dreptul de a desfăşura o anumită activitate pe un termen de la 6 luni la un an.

25 апреля 2019
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
În temeiul ultimelor modificări, (LEGEA Nr. 170 din 26.07.2018), dvs puteți obține numere de inmatriculare neutre,pentru libera circulație, în următoarele condiții:
Mijloacele de transport, introduse după data de 24 aprilie 2018 pe teritoriul unităţilor administrativ-teritoriale din stînga Nistrului (cu excepţia localităţilor Cocieri, Corjova, Coşniţa, Doroţcaia, Molovata Nouă, Pîrîta, Pohrebea,... mai detaliat Vasilievca din raionul Dubăsari), al municipiului Bender sau al localităților Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni, de către persoanele menționate la pct. 3, avînd plăci cu număr de înmatriculare eliberate în unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului (cu excepţia localităţilor Cocieri, Corjova, Coşniţa, Doroţcaia, Molovata Nouă, Pîrîta, Pohrebea, Vasilievca din raionul Dubăsari), în municipiul Bender sau în localitățile Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni, pot fi înmatriculate la subdiviziunile Agenției Servicii Publice, pentru obținerea plăcilor cu număr de înmatriculare neutru, fără achitarea drepturilor de import și a plăților suplimentare obligatorii stabilite conform Legii Fondului de susținere a populației nr. 827/2000, însă cu prezentarea obligatorie a actelor vamale.
3. Pot beneficia de facilitățile menționate mai sus
1) persoanele fizice care:
a) dețin acte de identitate valabile, eliberate de autoritățile Republicii Moldova (buletin de identitate al cetățeanului Republicii Moldova sau buletin de identitate pentru apatrizi, sau buletin de identitate pentru refugiați, sau buletin de identitate pentru beneficiarii de protecție umanitară), și domiciliază în unităţile administrativ-teritoriale din stînga Nistrului (cu excepţia localităţilor Cocieri, Corjova, Coşniţa, Doroţcaia, Molovata Nouă, Pîrîta, Pohrebea, Vasilievca din raionul Dubăsari), în municipiul Bender sau în localitățile Gîsca, Chițcani, Zahorna, Merenești și Cremenciug din raionul Căușeni

2 мая 2019