Numere straine

8 апреля 2019 190

Buna seara. Am nimerit in asa o situatie: detin o masina inmatriculata in CZ, saptamana trecuta am avut ghinionul sa-mi fie furate numerele de inmatriculare. Am sunat pe nr. lasat, dar nimeni nu a raspuns. M-am adresat la politie, dar cum sunt greu de prins faptasii, n-am primit inca niciun raspuns. Deja am solicitat in CZ numere de inmatriculare, problema e ca acolo nu se elibereza duplicat in caz de furt sau pierdere, dar se anuleaza, ceea ce este logic, ca alticineva sa nu poata sa se "foloseasca" de ele. Acum eu am avut intrare in tara, vinieta, RCA moldoveneasca pe numerele vechi. Intrebarea mea este cum voi iesi eu din tara si va fi valabila vinieta/asigurarea pe care o am sau voi fi amendat. Va multumesc anticipat

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Puteți evita situația de conflict cu legea, în acest sens, prin cerere informați serviciul vamal despre situația creată cu anexarea actelor confirmative, plingere poliție, cerere eliberare de numere de înmatriculare noi.
Serviciul vamal poate merge la întîmpinare în asemenea situații cu condiția că este informat în cel mai scurt timp,... mai detaliat urmînd a fi soluționat inclusiv și capitolul venietă.
Or, daca mași a va fi reținută pe teritoriu RM peste termen admis, in lipsa unor motive întemeiate, veți fi sancționați cu amendă și obligație de achitare a contravalorii auto.

13 мая 2019