Numere straine

23 января 2019 182

Salut! Sunt cetatian al RM, detin resedinta permanenta in Statele Unite (green card), am permis de conducere eliberat de Statele Unite. Am voie sa introduc in Moldova o masina inmatriculata in BULGARIA si sa o tin in tara nelimitat, cu conditia de a achita taxele prevazute?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
în cazul în care dețineți permis de conducere ca nerezident(nu transcris), în acest caz, puteți introduce auto, cît și să se afle acesta pe teritoriu RM pe o perioadă de pînă la 3 ani, cu achitarea venietei pentru perioada de aflare.

pentru reconfirmarea informației, vă îndem să contactați reprezentanții din... mai detaliat call center
http://www.customs.gov.md/ro/content/centrul-unic-de-apel-0

30 января 2019