Numere straine

8 апреля 2019 253

Daca am buletin romanesc si permis romanesc care a fost preschimbat din cel moldovenesc si achit vinieta, pot circula cite 12 luni pe an cu masina inmatriculata in Romania?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Este necesar ca permisul sa fie obținut ca nerezident, adică sa fie obținut în RO și nu preschimbat, or preschimbarea nu face dovada faptului ca sunteți nerezident. Doar nerezidenților li se permite introducerea cu aflarea auto pe teritoriul RM pe perioadă mai mare de 180 zile pe parcursul a... mai detaliat 12 luni consecutive.
Despre aceasta puteți fi informat de catre serviciu vamal la trecerea frontierei.

1 мая 2019