O fata minora îl acuza pe prietenul meu ca ar fi violat-o

16 декабря 2020 63

O fata minora îl acuza pe prietenul meu ca ar fi violat-o, dar nu este adevarat. Asta chipurile s-a intamplat jumătate de an în urmă, dar i-au facut expertiza abia acum. Pe prietenul meu l-au retinut pentru 72 de ore. Cum este posibil așa ceva?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Daniela, cîți ani are fata, asta în primul rînd. În aldoilea rînd, prietenul, dacă să presupunem că a avut reșații sexuale cu o fată pînă al 16 ani, atuncea lui pot fi încriminat Codul penal Articolul 174. Raportul sexual cu o persoană care nu a împlinit vîrsta de... mai detaliat 16 ani
(1) Raportul sexual altul decît violul, actele de penetrare vaginală, anală sau bucală și altele, comise asupra unei persoane despre care se știa cu certitudine că nu a împlinit vîrsta de 16 ani,
se pedepsesc cu închisoare de la 3 la 7 ani.
(2) Persoana care a săvîrşit fapta prevăzută la alin.(1) nu este pasibilă de răspundere penală dacă este la nivel apropiat cu victima în ceea ce priveşte vîrsta şi dezvoltarea fizică şi psihică. E o chestie delicată, mult depinde de ceice v-a declara fata /” victima ” /, fiindcă dacă ea o să delare, că întreținut relații sexuale cu prietenul tău, v-a fi probleme. Dacă prietenul, o să recunoască așa ceva, tot sînt probleme. În așa cazuri, prietenul trebue să declare, că dacă au fost relații sexuale, el n-a știut cîți ani a avut ea. Mult depinde cum arată fata, se întîmplă cănd fetele arată mai învărste, adica nu corespund, ea poate să aibă 14-16 ani, dar arată de 18-19 ani. Daniele e de vorbit multe, eu sînt fost anchetator la procuratură, am activa 15 ani, am avut multe cazuri de așa natură, eu îți propun o întîlnire, ce spui ?

16 декабря 2020
  • Юрисконсульт

Buna Daniela, eu ți-am dat un răspuns la solicitare ta, tu așa si na-i mai răspuns, ați găsit un numitor comun sau e tot de oaia, vezi și tu ................. .

19 декабря 2020