O persoana m-a indicat ca persoana de contact atunci cand a luat un credit, fara ca eu sa stiu de acest fapt

18 июня 2021 131

Buna ziua. O cunostinta a luat un credit și nu l-a achitat de vreo 5 luni. Această persoană m-a indicat ca persoana de contact fara sa ma informeze despre acest fapt. Ma suna acum de la banca si ma streseaza. Pot cumva sa rezolv aceasta problema? Sa depun o plângere?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Oleg,

Puteti depune o plingere pe persoana respectiva pentru indicarea fara acordul Dvs. a datelor personale.

La fel, puteti solicita de la banca ca datele Dvs personale sa fie radiate din dosarul creditar.

O zi buna!

21 июня 2021