O sa fie lipsit de permisul de conducere?

22 ноября 2019 114

Soțul meu se deplasa cu mașina către serviciu și a fost oprit de poliție. La testul de alcoolemie a avut 0,16 in aerul expirat. Întrebarea mea este: o să-i fie suspendat permisul de conducere? Și ce pedeapsa poate să-i fie aplicată?

Jurist comments 3

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Comcentratia mai mare de 0,15 in aer expirat este considerata incalcare.
Sanctiunea pentru concentratia de 0,16 este contraventionala si presupune: amenda de la 17500 la 25000 lei cu privarea de dreptul de a conduce pe o perioada de la 6 luni la 1 an.

22 ноября 2019
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Dispozitivul Drager folosit de agentul de patrulare la efectuarea testului alcoolscopic demonstreaza prezenta unei erori de +- 0,02%.
Prin urmare, tinand cont de aceasta eroare, interpretand dubiile in favoarea celui ce a condus mijlocul de transport, ajungem la concentratia de alcool in aer expirat de 0,014 mg,... mai detaliat adica limita admisibila.

23 ноября 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Sustin cele invocate de Stanislav Copetchi, in sensul ca in cazul in care este la limita, trebuie sa incerce sa invoce orice argumente in apararea sa.

Daca, insa, dispozitivul respectiv admite o eroare de +/- 0.02% — asta nu va fi suficient pentru a rezolva problema, pentru ca un simplu calcul... mai detaliat matematic demonstreaza ca 0,16 - 0,02% = 0,159, ceea ce tot contraventie este.

Dvs ar trebui cred sa mergeti pe strategia de a convinge instanta ca legea nu prevede daca sanctiunea apare de la 0,15 INCLUSIV.
Adica nu este clar ce se intimpla cind ai 0,15. Si orice dubiu trebuie interpretat in favoarea contravenientului.

Daca aveti nevoie de asistenta juridica suplimentara, puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

23 ноября 2019