Obligarea de a ridica stâlpii de telecomunicații

7 сентября 2020 63

Cum putem obliga Moldtelecom sa scoata de pe terenul proprietate privată stâlpii instalați acolo? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Triboi Mihai
  • Юрисконсульт

Bună ziua!
1. Încercați pe cale amiabilă printr-o notificare.
2. Dacă notificarea nu a avut nici un rezultat, depuneți o cerere de chemare în judecată cu o acțiune negatorie (art. 585 Cod Civil) - Dacă dreptul proprietarului este tulburat în alt mod decît prin uzurpare sau privare de posesie, proprietarul... mai detaliat este în drept să ceară instanței să fie apărat. El poate cere, de asemenea, despăgubiri pentru prejudiciul cauzat. Pot fi solicitate despăgubiri şi în cazul în care nu se cere încetarea încălcării sau executarea acestei cerinţe este imposibilă.
Mult succes!

8 сентября 2020