Obtinerea copiei dosarului

2 января 2019 62

Salut si La Multi Ani! O saptamana in urma, am depus o cerere la secretariatul instantei pentru a obtine o copie a intregului dosar. Din pacate, sunt purtat de pe o zi pe alta cu propuneri sa fac poze cu telefonul etc. Exista sau nu undeva stipulata obligatia instantei sa-mi elibereze copia dosarului contracost? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Andrei,
Fiecare parte la dosar are dreptul să fac copii și să ia cunoștință cu toate materialele cauzei.
Dacă doriți o copie a întregului dosar trebuie să știți că prețul oficial pentru un asemenea serviciu este de 50 bani per pagină.

La moment instanțele de judecată sunt în perioada când fac totalurile... mai detaliat și nu eliberează copii la acte sau altele asemenea până când nu finisează cu dările de seamă.

2 января 2019