Obținerea unui loc de trai fiind invalidă și fără părinți

2 января 2019 28

Eu sunt invalidă de mică. Părinții mei au decedat încă de când eram mica și eu cu fratele meu am fost duși la internat în 2012. Am fost luată în America timp de cinci ani ca să vadă dacă am șanse ca să pot merge. Acum sunt în Moldova și nu pot să lucrez, nimeni nu ma primește din cauză că sunt invalidă. Mă ajuta prietenul, trăiesc la el la gazdă. Vreau să aflu: după lege, pot sa-mi dea o cameră sau ceva din partea statului?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Elena,

Îmi pare rău să aflu că v-ați pomenit într-o asemenea situație. În acest sent vă pot recomanda să vă adresați la organizațiile obștești de profil din țara noastră care ar putea să vă ajute în acest sens, atât cu o consultație, cât și la partea practică.

Una din acest... mai detaliat organizații este Asociația Motivație
Mai jos vedeți link-ul la care puteți accesa datele de contact ale acestui ONG.
http://www.motivatie.md/index.php?pag=feedback&id=1059&l=ro

2 января 2019