Ocuparea unei parti din teren in proprietate

10 декабря 2018 36

Buna ziua. Doi vecini au ocupat cu mai multi ani in urma cate o portiune din terenul nostru, gardurile deja erau construite. In 2017, am invitat inginerul licentiat si a stabilit hotarele/bornele de hotar in natura si un act de stabilire in care unul din vecini a scris "nu sunt de acord" si a semnat, iar al doilea a refuzat. In act s-a constatat abaterea de la hotar, inclusiv si in natura. Ambii refuza sa stramutam gardul. Spuneti, va rog, daca scriu la politie, vor impune vecinii sa stramute gardul? Sau unica solutie pentru a obliga vecinii este judecata? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Svetlana,

În cazul Dvs. poliția nu vă poate ajuta cu nimic, deoarece este o situație litigioasă de natură civilă.

Mai bine să vă adresați în instanța de judecată cu acțiune civilă pentru apărarea dreptului Dvs. asupra terenului, ca stare de fapt, împotriva tulburării cauzate de imixtiunea vecinilor Dvs. care vă... mai detaliat îngrădesc exercitarea dreptului legitim pe care îl aveți asupra terenului.

Dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta.

10 декабря 2018