Odata cu declararea codului rosu in RM, am ramas blocat in tara.

19 марта 2020 28

La inceputul lunii martie, am venit in vizita la parinti pentru o saptamana jumate. Zborul mi-a fost amanat. Locuiesc si activez in Germania in baza pasaportului roman. Sunt si cetatean al RM. Daca nu revin in Germania pana la finele lunii, imi pierd postul de munca. De asemenea toate costurile aferente chiriei si serviciilor evident ca se percep. Ce sfaturi imi puteti da in acest caz? Cum as putea sa ma intorc la locul de trai?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Kenny,

Trebuie să așteptați până când o să fie ridicată starea de urgneță. Nu numai în Moldova dar și în țările UE. Astfel vor fi deschise frontierele.

Altă soluție nu este. Trebuie să ne conformăm cu situația pe care o avem la moment.

Sănătate.

20 марта 2020