Oprire fără motiv INP

15 ноября 2018 317

Ce măsuri putem întreprinde dacă am fost opriți nemotivat de către agenții de patrulare? Este posibil să scriem plângere pe numele agentului care a comis abuzul? Cum putem să atragem la răspundere disciplinară polițiștii care nu respectă legislația?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Care este abuzul?
Dacă se consideră existența unuia, atunci urmează a fi înaintată plîngere către subdiviziunea din care face parte agentul, cu relatarea integrală a situației cît și confirmarea acesteia de martori dacă există.
Pentru faptul că ați fost oprit în lipsa unui motiv, nu o să aveți fie aplicată o... mai detaliat sancțiune, fapt care se va motiva prin existența unei suspiciuni în privința automobilului sau alte motive.
E posibil să rămână fără rezultat, totuși, dacă considerați existența de circumstanțe abuzive, înaintați o plîngere, pentru a disciplina.

16 ноября 2018
  • Юрисконсульт

Potrivit regulamentului cu privire la organizarea şi desfăşurarea activităţii de supraveghere a traficului rutier şi Instrucţiunilor de utilizare a mijloacelor tehnice, oprirea nemotivată a vehiculelor este interzisă, iar admiterea a asemenea cazuri se consideră drept abuz. Totodată, se interzice, în afara cazurilor excepţionale, de a opri autovehiculele pe sectoarele cu... mai detaliat vizibilitatea redusă, la cotituri, în apropierea culmei pantelor şi după trecerea ei, în faţa intersecţiilor, trecerilor de pietoni, pasajelor de nivel cu calea.
Din perspectiva prevederilor legale, ca temei pentru oprirea Dvs. de către agentul de circulaţia poate servi una din următoarele circumstanţe:
-atunci cânt într-un mod direct prin mijloace speciale(de ex: înregistrare video) despre încălcarea regulamentului de circulaţie;
-când există date sau infromaţii veridice, precum că Dvs. a-ţi fost implicat în cometerea unei contravenţii sau infracţiuni sau se cunoaşte cu certitudine că cu ajutorul autovehiculului se transportă bunuri/valori provenite ca urmare a săvârşirea unor fapte ilicite etc.;
-în momentul în care există o dispoziţie legală pentru desfăşurarea unor operaţiuni speciale care au drept scop oprirea autovehiculelor(de ex: operaţiunea nopţi albe). Menţionez că decizia privind declanşarea acestei operaţiuni trebuie să emane de la unitatea de patrulare INP.
-conducerea neadecvată, agresivă a Dvs. ceea ce se prezumă prin starea de ebrietate sau avansată de oboseală;
-aspectul exterior al autovehiculului care implică asupra implicării Dvs. în accident rutier sau altă faptă ilegală;
-exigenţa audierii Dvs despre circumstanţele producerii accidetuui în trafic, martor ai căror pot fi;
-introducerea restricţiilor de circulaţie pe un sector anumit de drum în cazul apariţiei obstacolelor ce periclitează siguranţa traficului rutier (accident rutier, incendii, avarii, calamităţi naturale etc.);
-necesitatea acordării asistenţei medicale urgente.
Mai mult, agentul de circulaţie interzice deplasarea ulterioară a autovehiculelor şi remorcilor dacă:
-nu funcţionează frâna de serviciu;
-nu funcţionează sistemul de direcţie;
-dispozitivul de cuplare a autotrenului nu asigură cuplarea remorcii;
-nu funcţionează, pe timp de noapte, precum şi în condiţii de vizibilitate redusă, farurile şi lanternele de gabarit din spate;
-nu funcţionează dispozitivele de ştergere, de spălare şi dezaburire a parbrizului din partea conducătorului, în condiţii de precipitaţii abundente;
-autovehiculul prezintă scurgeri de carburanţi.

16 ноября 2018

Mulțumesc!

17 ноября 2018