Optiunea succesorala

27 мая 2019 83

Poate fi utilizat articolul 1519 Prelungirea termenului de acceptare a succesorului dupa 3 ani de la deschiderea dosarului. Pot fi acceptata in cercul de mostenitori?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Dacă dosarul succesoral a fost deja deschis, acei succesori care sau adresat în termen pot să dea consimțământul să fiți și dumneavoastră acceptată în rândul succesorilor, dacă se refuză, sau dosar succesoral nu a fost deschis, urmează in temeiul normei citate să solicitați instanței repunerea în termen iar după... mai detaliat obținerea hotărîrii sa mergeți la notat pentru a fi inclusă în cercul succesorilor

27 мая 2019