Paguba morală

12 февраля 2020 164

Acum 2 ani m-am adresat la o emisiune pentru că mă aflam in pericol eu si familia mea. La acea emisiune au fost difuzate niște secvențe vidio unde se vad acțiunile violente ale faptasului. Acum acea persoana s-a adresat in judecată pentru a cere paguba morala de la mine in suma de 200.000 de lei pentru ca au fost publicate date cu caracter personal. E posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
pentru datele publicate în lipsa acordului persoanei, urmează să răspundă cel ce a publicat, la caz ar fi vorba de postul TV. Dacă cauza se află în instanța de judecată, urmează să atrageți ca parte în proces, postul TV.
Cele enunțate sunt date prealabile, totul depinde de fiecare nuanță a cauzei.

13 февраля 2020