Pana la ce varsa se acorda pensia de urmas, daca persoana vizata urmeaza o facultate/studii?

4 августа 2016 103

Buna ziua! Ma intereseaza daca pensia de urmas, in cazul decesului unui parinte, se acorda doar pana la 23 ani, daca persoana urmeaza o facultate? Va intreb pentru ca sunt student la medicina si in curand fac 23 ani, dar studiile continua, si vreau sa stiu daca mi se va plati in continuare pensia de urmas pana la terminarea studiilor. In plus, daca persoana are sub 23 ani, invata la facultate, dar, in paralel, mai este si angajata - in asemenea caz se cuvine pensie? Multumesc anticipat pentru receptivitate!

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

.

4 августа 2016
Pavel Cazacu
  • Адвокат

În conformitate cu art. 25 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 156 din 14.10.1998 privind pensiile de asigurări sociale de stat se stabilește pensie de urmaș copiilor pînă la vîrsta de 18 ani sau, dacă își continuă studiile în instituții de învățămînt de zi (secundar, mediu de specialitate și... mai detaliat superior), pînă la terminarea acestora, fără a depăși vîrsta de 23 de ani.
P.S. Legea nu oferă derogări în acest sens după atingerea vîrstei de 23 de ani.

4 августа 2016