Parajurist

27 октября 2020 39

Unde si cum sunt angajati parajuristi? Care sunt condițiile si salariul? Imi puteti da orice date contact?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare

Conform Legii cu privire la asistenţa juridică garantată de stat, para-jurist este persoana care se bucură de o înaltă stimă din partea comunităţii locale, avînd studii juridice incomplete sau studii superioare complete, care nu practică activitate de avocat şi care, după o instruire specială, este ... mai detaliat calificat să acorde asistenţă juridică primară membrilor comunităţii din contul mijloacelor destinate acordării de asistenţă juridică garantată de stat,conform unui regulament referitor la statutul şi la calificarea para-juriştilor.

Selectarea parajuriştilor pentru acordarea asistenţei juridice primare se efectuează în bază de concurs, organizat de Comisia de concurs în modul stabilit de Regulamentul de activitate al parajuriştilor pe care îl găsiți mai jos:

https://cnajgs.md/ro/acte-normative/regulamentul-de-activitate-a-parajuristilor

Consiliul Naţional pentru Asistenţă Juridică Garantată de Stat (CNAJGS) este organul administrativ. CNAJGS are patru Oficii Teritoriale: Chișinău, Bălți, Comrat, Cahul.

Pentru informații suplimentare, vizitați pagina: https://cnajgs.md/ro/

Servus

28 октября 2020