Parasirea locului accidentului

22 июня 2019 75

Sotul, incercand sa se parcheze, a atins o masina care era parcata si nu a observat (pe masina noastra nu au ramas urme sau semne). Peste cateva ore a fost telefonat de un politist si chemat la politie. A mers si a fost informat ca a produs un accident. A asteptat celalat sofer, care a declarat ca nici el nu a observat ca masina a fost accidentata si chiar a dus masina la spalatorie (un martor l-a anuntat). I-a cerut sotului 1.300lei. Sotul i-a dat, plus a achitat amenda. Insa recenta fost chemat la judecatorie. Intrebarea mea e: oare partea vatamata nu trebuia sa-si retraga plangerea daca s-au inteles intre ei? Si cu ce se va finaliza acest proces de judecata? Poate fi lipsit de dreptul de a conduce? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Este vorba de citare ín instanța pe art. 243 parasirea locului accidebtului.
În cazul acesta sancțiunea se aplică de instanță, din care considerente ar fi cazul să se prezinte la ședință, nu neaparat lipsirea de dreptul de a conduce, alegere judecatorul
Sancțiunile sunt urmatoarele
... mai detaliat Articolul 243. Părăsirea locului în care s-a produs accidentul rutier
(1) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(1), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

[Art.243 al.(1) dispoziția modificată prin LP16 din 15.02.19, MO86-92/08.03.19 art.146; în vigoare 08.03.19]
se sancţionează cu amendă de la 40 la 50 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 6 luni la 1 an, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 20 la 40 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 7 la 10 zile.
(2) Părăsirea de către persoana implicată în accident rutier a locului în care s-a produs accidentul ce a cauzat consecinţele prevăzute la art.242 alin.(2), dacă fapta nu constituie infracţiune, cu excepția accidentului rutier documentat prin procedura de constatare amiabilă a accidentului, prevăzută de Legea nr. 414/2006 cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule,

[Art.243 al.(2) dispoziția modificată prin LP16 din 15.02.19, MO86-92/08.03.19 art.146; în vigoare 08.03.19]
se sancţionează cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale sau cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 1 la 2 ani, sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, sau cu arest contravenţional pe un termen de la 10 la 15 zile.

23 июня 2019