Parasirea locului accidentului rutier

12 апреля 2019 204

S-a produs un accident rutier, dupa care cel care m-a lovit a parasit locul faptei. Am telefonat la politie, am anuntat despre asta, am facut foto cu numerele acestuia si am mers mai departe la serviciu. Dupa ce m-au sunat de la accidente rutiere, am fost la sediu sa scriu o declaratie. Acum, politistul spune ca eu tot am parasit locul faptei si ca voi fi tras la raspundere.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
Persoana care este victima contravenției unui accident rutier nu poate fi și victima a contravenției prevazute la art 243 Cod Contravențional odată ce a dat un apel la 112, a informat autoritățile despre comiterea contravenției în raport cu sine ati făcut poze, nu s-a soldat accidentul cu victime cu leziuni... mai detaliat corporale și nu era necesar să blocați traficul rutier.
De altfel, ați și mers și ați dat declarații, deși, era cel mai corect să parcați autoturismul pe acostament și sa mergeți la Poliție, dar mai întâi facînd fotografii/video și respectiv apelul efectuat.

De fapt, părăsirea locului accidentului denotă vinovăția în comiterea accidentului în speță.

12 апреля 2019