Paratul nu se prezinta la sedintele de judecata

28 февраля 2023 69

Buna ziua. Am trait cu un barbat timp de 4 ani, la parintii lui, iar in ultimul an s-a nascut un copil. Acum nu mai suntem impreuna, deoarece el nu recunoaste copilul ca fiind al lui si nu vrea sa contribuie la cresterea si educatia acestuia. Am depus cerere in instanta pentru stabilirea paternitatii si incasarea pensiei alimentare, dar paratul nu se prezinta la sedinte si mi-a transmis ca nici nu va veni vreodata. De cate ori poate paratul sa se eschiveze de la sedintele de judecata? Ce probe pot sa prezint eu ca sa se ia o decizie fara prezenta lui, sau ce pot face in acest caz cand paratul tergiverseaza examinarea cererii mele, iar instanta nu intreprinde nimic?

Jurist comments 3

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Contează dacă a fost citat legal pîrîtul. Dacă a fost citat legal și nu se prezintă atunci se examinează în lipsă.

Efectele refuzului de a primi citaţia sau înştiinţarea
(1) Dacă destinatarul refuză să primească citaţia sau înştiinţarea, persoana împuternicită să o înmîneze consemnează refuzul pe citaţie sau înştiinţare şi... mai detaliat o restituie instanţei judecătoreşti.

(2) Persoana care refuză să primească citaţia sau înştiinţarea se consideră înştiinţată despre locul, data şi ora şedinţei de judecată sau despre locul, data şi ora efectuării unui act procedural. Neprezentarea ei în instanţă nu împiedică judecarea cauzei sau efectuarea actului procedural.

Dacă pîrîtul, înştiinţat legal despre locul, data şi ora şedinţei de judecată, nu s-a prezentat în judecată şi nu a comunicat instanţei motivul neprezentării sau dacă motivele sînt considerate de instanţă ca fiind neîntemeiate, sau dacă pîrîtul nu a solicitat examinarea cauzei în lipsa sa, instanţa o examinează în lipsa acestuia.

28 февраля 2023

Va mulțumesc mult, d-na Tatiana

28 февраля 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Cu drag. Mult succes.

28 февраля 2023