Parcare in fata magazinului

13 октября 2021 96

Bună ziua. Au magazinele vreun drept să nu-mi permită să parchez mașina în fața acestora. Menționez că nu este o parcare amenajata special de ei, ci este un spatiu public. Sau totuși au anumite drepturi asupra terenului adiacent magazinului? Mulțumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună Viorica.

Da, dacă este spațiul lor - au dreptul să interzică parcarea automobilelor străine.

Dacă este spațiu public- nu au nici un drept să vă limiteze accesul.

18 октября 2021