Părinții au decis să-mi facă cadou un automobil.

16 мая 2023 24

Bună ziua. Părinții au decis să-mi facă cadou un automobil. Urmează să divortez în timpul apropiat. Nu locuiesc cu soțul de mai mult timp și sunt sigură că el nu va pretinde la o cotă-parte din automobilul menționat. Aș vrea să aflu, totuși, cum să procedez pentru a evita eventuale neplăceri în viitor. Dacă părinții întocmesc la notar un contract de donație, este asta o soluție? Vă mulțumesc

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Svetlana.
Dacă automobilul va fi donat, nici în timpul căsătoriei, nici după divorţ, soţul nu va avea careva drepturi asupra acestui automobil.

16 мая 2023