Parintii raspund pentru datoriile copilului adult?

8 февраля 2020 216

Daca copilul adult a luat un credit de la o companie de microfinantare/banca si nu il achita, dar are viza de domiciliu in casa parinteasca, pot acesti creditori sa confiste obiecte din casa? In cazul in care pot, daca eu ii retrag viza de resedinta, mai pot creditorii pretinde la ceva? Mai am si alti copii care sunt inregistrati la aceasta adresa de domiciliu, unul din ei este minor. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Părinții nu răspund odată ce copilul a împlinit 18 ani, în unele cazuri mai devreme.
În cazul existenței vizei de reședință, creditorii pot interveni în imobilul în cauză, or viza de reședință face prezumția că bunurile ar putea aparține acestuia, pină la proba contrarie.
Retragerea vizei de reședință este o soluție, retragerea... mai detaliat se face de către proprietar la cerere.

8 февраля 2020