Partaj bunuri dupa divort

6 апреля 2019 63

Buna ziua. Am o nelamurire referitor la impartirea unul imobil dupa divort. Dupa divort, fostul sot nu pretinde/refuza 1/2 din imobil care i-ar reveni in conformitate cu legislatia.
Care este procedura care trebuie urmata de catre el: declaratie, act notarial, este nevoie si de prezenta mea? Mentionez ca actul de proprietate a imobilulului este doar pe numele meu. Multumesc anticipat

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Dna Damira,

Chiar dacă dreptul de priprietate este înregistrat numai după numele Dvs., bunul imobil constituie proprietate comună în devălmăşie în virtutea faptului ca a fost dobândit în timpul căsătoriei.

Pentru a efectua partajul urmează sa va prezentați la notar să încheiați un contract, după care îl înregistrați la Agenția... mai detaliat Servicii Publice.

6 апреля 2019