Partajare apartament

6 марта 2023 40

Buna ziua. Am cumparat, in timpul casatoriei, trei cote parti de cate 1/4 dintr-un apartament, iar inca o cota de 1/4 deja apartinea sotului in calitate de participant la privatizare. In extrasul de la cadastru emis dupa cumparare, apartamentul este inscris ca fiind 1.0 cota si ambii sotul si sotia proprietari in parti egale. In caz de paratajare, sotia are parte de 50% sau 1/2 din cele trei cote parti cumparate? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Dacă cota soțului de 1/4 a fost dobîndită pînă la căsătorie atunci nu va fi partajată cu soția.

6 марта 2023