Partajarea apartamentului

2 марта 2023 63

Buna ziua. Un cuplu care este in proces de divort detine un apartament. Potrivit contractului de vanzare-cumparare, sotia detine o cota-parte de 37.5% din apartamentul in cauza. Sotii au convenit ca dupa divort copiii vor ramane cu mama. Este posibil ca, in temeiul art. 26 alin. 2 din Codul familiei, sotiei sa-i revina o cota-parte mai mare din apartament?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Dacă soţii de comun acord partajează atunci e posibil totul.
În cazul partajului prin instanţă va fi necesar de demonstrat interesele copiilor pentru a fi diferenţiate cotele părţi. De regulă se partajează 1/2 fiecărui soţ or în cazul în care copiii locuiesc acolo indiferent cărui părinte i-ar aparţine cota mai mare... mai detaliat ei au dreptul de ase folosi de întregul apartament.
Cote separate ar fi în cazul cînd exista 2 apartamente care se partajează unul cu 2 şi celălalt cu 3 odăi... atunci instanţa ar putea aplica prevederile art. 26. alin. 2 acordînd soţului care va îngriji copiii apartamentul cu 3 odăi iar celuilat soţ cel cu 2.
În cazul dumneavoastră e aplicabil 50/50

3 марта 2023