Partajarea apartamentului cumpărat în credit

25 марта 2020 81

Cum se împarte în caz de divorț un apartament cumpărat în credit?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Exact ca și celelalte bunuri, or, creditul a fost achitat din banii comun al soților, desigur dacă puteți proba contrariul.

25 марта 2020
  • Юрисконсульт

Bună ziua Ana,

Conform Codului Familiei bunurile dobîndite de către soţi în timpul căsătoriei aparţin ambilor cu drept de proprietate în devălmăşie, conform legislaţiei.

Împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor poate fi făcută atît în timpul căsătoriei, cît şi după desfacerea ei, la cererea oricăruia dintre soţi.

În caz de neînţelegere, determinarea cotei-părţi... mai detaliat a fiecărui soţ în proprietatea în devălmăşie, precum şi împărţirea acesteia în natură, se face pe cale judecătorească.

La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor şi determinarea cotelor-părţi din aceasta, părţile soţilor sînt considerate egale dacă contractul matrimonial nu prevede altfel.

Instanţa judecătorească este în drept să diferenţieze cotele-părţi în proprietatea în devălmăşie a soţilor, ţinînd cont de interesele unuia dintre soţi şi/sau de interesele copiilor minori.

25 марта 2020