Partajarea averii

20 августа 2022 221

Bună ziua. După 30 ani de căsnicie am divorțat. Între timp, am agonisit un apartament, am construit o casă și mai deținem câteva terenuri. Fosta soție dorește să-i dau cota mea din apartament,1/2 din casă și 1/2 din terenuri. Pentru construcția casei eu am luat mai multe credite, pe care tot eu le-am achitat. Pot să cer să mi se ramburseze 50% din suma creditelor, de rând cu partajarea? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.

Desigur, sunteți în drept să solicitați soției să vă achite o anumită sumă pentru cheltuielile suportate. Totuși creditele luate în timpul căsătoriei, se prezumă că au fost luate în interesul familiei și nu contează pe numele cui a fost. Desigur, în anumite circumstanțe, se poate proba faptul că un... mai detaliat soț a contribuit mai mult decât altul.
Dacă nu ajungeți la un acord, partajul se va înfăptui de către instanța de judecată. Reieșind din cererile formulate și probele acumulate, instanța va decide modalitatea de partaj și dacă soția trebuie sau nu să vă achite ceva.

24 августа 2022